top of page

Čo spôsobuje tzv. tvrdé brucho


Čo to znamená tvrdé brucho? Ako zmerať tuk? Ako odstrániť tuk z brucha?Mnohí muži majú po určitom veku veľké brucho. Líši sa však nielen jeho veľkosť, ale najmä ”tvrdosť“.

Samozrejme, nemusí to byť iba doménou mužov, takisto ženy môžu mať tento problém.

Tuk v oblasti brucha si možno zjednodušene predstaviť podľa nasledujúcich obrázkov.Jedno je také, kde si tuk na bruchu dokážeš ľahko chytiť medzi prsty.

Druhé je tzv. „tvrdé“

Pozreli sme sa na to, aký je vlastne rozdiel medzi týmito dvoma typmi.


Prvý i druhý typ majú svoje špecifiká.

Priberanie na váhe spôsobuje aj zvyšovanie zásob tuku v tele. Podkožný tuk, ktorý si môžeme chytiť je mäkký a poddajný. Tento typ tuku v nadmernom množstve môže byť zdrojom zdravotných problémov.

Tvrdé brucho je však iný druh tuku a môže mať mnoho rôznych názvov, ako napríklad viscerálne tukové tkanivo, prebytočný tvrdý brušný tuk, viscerálna adipozita atď. Bez ohľadu na to, ako sa nazýva, tvrdé brucho netvorí bežný tuk.


Tvrdý brušný tuk je typ tuku, ktorý leží hlbšie, väčšinou v brušnej (žalúdkovej) oblasti. Tento typ tuku môže súvisieť aj s ukladaním tuku v iných orgánoch a okolo nich.


Ukážka kde tento tuk leží.
Okrem toho, že je to estetický problém, môže tento druh tuku spôsobovať väčšie zdravotné problémy, ktoré je treba prebrať s lekárom.


Veľké množstvo viscerálneho tuku zvyšuje riziko:


Srdcovo-cievnych ochorení

Inzulínovej rezistencie a diabetes 2. typu

Rakoviny hrubého čreva

Spánkového apnoe

Vysokého krvného tlaku


Väčšina ľudí má však hlavne nábeh na metabolické poruchy, ktoré je možné odstrániť a to zmenami v životnom štýle.

V prvom rade máme jednoduché nástroje ako si zmerať či sa nachádzam v rizikovej skupine.


Existuje jednoduchý test ako zistíme, koľko je príliš veľa ...


1. Obvod pása - aké by mali byť vaše miery?


Na meranie obvodu pása by sa mal človek postaviť vzpriamene a vydýchnuť, potom si zmerať pás tesne nad pupkom pomocou krajčírskeho metra. To by malo byť miesto, kde je pás najmenší. Uistite sa, že máte meter pevne pritiahnutý, ale nezarýva sa vám do kože.2. Pomer pása a bokov (waist to hip ration WHR)


Aby človek zistil svoju WHR, musí si zmerať obvod pása aj bokov.


Postup na meranie obvodu pásu viď vyššie.


Na meranie obvodu bokov, sa postavte vzpriamene a zmerajte krajčírskym metrom okolo najširšej časti bokov.


Na výpočet WHR, vydeľte prvé meranie (obvod pása) druhým meraním (obvod bokov).


Napríklad, ak je obvod pása osoby 80 cm a obvod jej bokov je 90 cm potom je pomer WHR:


80 ÷ 90 = 0,89


Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže hodnota WHR nad 1,0 znamenať zvýšené riziko vzniku telesných porúch súvisiacich s nadváhou, vrátane srdcovo-cievnych chorôb a cukrovky typu 2.


Klasifikácia rizika WHO podľa hodnôt WHR:
3. Meranie zloženia tela


Tu sa používa tzv. bioelektrická impedancia a tá vám presne určí koľko vnútrobrušného tuku máte a či ste v rizikovej skupine.

O tejto metóde sme podrobne písali v blogu Vážiť sa alebo merať obvod pásu?Pozitívnou správou však je, že sa dá tento viscerálny tuk odbúravať podobne ako podkožný tuk jednoduchými prostriedkami.


Tri základné kroky sú:


Upraviť stravu, tak aby obsahovala viac zdravých jedál. Tu ti môže pomôcť jednoduchá infografika ako si nastaviť zdravý jedálniček.


Zvýšiť pohyb. Či už chôdza, prechádzka so psom alebo iná obľúbená aktivita ti zároven pomôže udržať zdravý jedálniček.Posledným krokom je nepochybne kvalitný spánok. Ten zaručí, že tvoje stravovacie návyky dokážeš udržať vďaka optimálnemu a harmonickému uvoľňovaniu hormónov v tele. V noci telo regeneruje, buduje svaly a celkovo pripravuje telo na výkon do ďalšieho dňa. Nepravidelný a nedostatočný spánok často vedie k priberaniu na bruchu cez nesprávnu životosprávu.Kedy navštíviť lekára?


Ak máte niektorý z príznakov zvýšeneho objemu viscerálneho tuku, poraďte sa so svojím lekárom o svojom zdravotnom stave. Môžete sa dozvedieť, či máte vyššie riziko cukrovky typu 2 alebo iných chorôb.


Váš lekár môže tiež skontrolovať váš krvný tlak, srdcovú frekvenciu a ďalšie ukazovatele, aby ste získali kompletný prehľaď o vašom zdraví.

79 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page