top of page

Je pukanie a praskanie kĺbov zdraviu škodlivé?


 

Či už patríte ku skupine ľudí, ktorá si pravidelne vypukáva prsty, pretože sa im to zdá uvoľňujúce a relaxačné, alebo patríte do skupinky, ktorej pri počutí pukania kĺbov naskakuje husia koža, určite si kladiete otázku: Prečo kĺby praskajú a vydajú praskajúci zvuk ?


Kĺby sú pohyblivé spojenia dvoch alebo viacerých kostí, ktoré sa vo vnútri väzivového púzdra dotýkajú plochami pokrytými chrupkou. Plochy chrupky sú od seba oddelené tenkou vrstvou tzv. synoviálnej tekutiny. Ak roztiahneme kĺb (napríklad potiahnutím prsta), vzniká v kĺbovom puzdre podtlak, ktorý do tekutiny nasaje oxid uhličitý a kyslík. Tieto bublinky plynu sa spoja do veľkých bublín a tie spôsobia hlasný zvuk, “praskanie” . Po krátkej dobe sa

plyn opäť uvoľní a proces sa môže opakovať. Dá sa jednoducho povedať, že pukanie kĺbov je sprievodným javom vzniku a praskania plynových bublín.

Iným prípadom je pukanie napr. v kolene, pri ktorom dochádza ku krátkodobej strate kontaktu povrchu chrupavky kĺbov so synoviálnou tekutinou. To sa môže stať pri extrémnych pohyboch, ako sú hlboké drepy, ale aj pri dlhom ležaní.

Ďalší možný faktor pri pukaní kĺbov môže pochádzať zo skrátených svalov alebo šliach. V tomto prípade je ideálne odstrániť napätie zo svalov a následne ich posilniť. Spojivové tkanivo a svaly musia byť také pružné, aby nedochádzalo k napätiu. Za samovoľné praskanie kĺbov môže tiež genetika. U niektorých ľudí sú kĺby geneticky voľnejšie ako u iných a tak majú sklon k “pukaniu”.

Dlhodobé “pukanie” však môže spôsobiť, že sa dočasne uvoľňujú aj okolité svaly, preto sa odporúča najmä pravidelné cvičenie, keďže pohyb podporuje zdravie kĺbov.Záver patrí odpovedi na otázku položenú v názve článku. Nie, nie je škodlivé, jedná sa o zlozvyk, preto sa ho snažíme obmedziť. Problém vzniká ,ak je však toto praskanie sprevádzané bolesťou, obmedzením pohybu alebo iným nepohodlím. Vtedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Môže sa za ním skrývať artritída alebo reumatické ochorenie.


 2 864 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page