top of page

5 otázok k lepšiemu zdraviu a fitness


Otázky, ktoré ti pomôžu zistiť čo vlastne chceš a ako sa nastaviť...

 

„V živote neexistujú skratky!“


Veta z jedného filmu, kde Woody Harrelson v krátkej humornej diskusii hovorí o jednoduchom návode na život:

  • Chceš schudnúť, nejedz tučné jedlá ...

  • Chceš zarobiť viac peňazí, tak si napľuj do dlaní a pracuj až sa z teba bude pariť...

  • Chceš byť šťastný, nájdi niekoho, koho budeš mať rád a nenechaj ho odísť...


Presne tak. Návod je jednoduchý, je potrebné si uvedomiť túto skutočnosť a začať konať!


Všetci máme k dispozícii 168 hodín týždenne. Ak zoberieme extrém, tak práca a cestovanie ti zaberú 14 hodín denne od pondelka do piatka. Spíme príbližne 56 hodín týždenne (8 hodín za noc).

Tieto dve povinnosti spolu zoberú 126 hodín. Auditom svojho časového harmonogramu zistíš, že máš 42 hodín na rodinu, cvičenie, nákupy, domácnosť a iné aktivity.Takýto pohľad na vec znamená, že 2 hodiny týždenne na pravidelné cvičenie si môže nájsť každý.


Ak chceš úspešne napredovať na ceste k lepšiemu zdraviu a fitness, odpovedz si na týchto 5 otázok.1. Vieš prečo sa chceš zmeniť?


Musíš poznať seba a ako funguje tvoja hlava.

Čo ťa trápi? Čo ťa skutočne motivuje k tomu, aby si zmenil/a svoje zdravie a kondíciu?

Aké výhody by ti priniesli zmeny nastavenia v tvojom živote?

"Chcem schudnúť", nie je dostatočný dôvod na zmenu. Prečo chceš schudnúť?

Objav svoje „prečo“. Je to tvoja najsilnejšia zbraň na to, aby si vydržal/a na ceste k lepšiemu fitness.

Buď konkrétny/a a neodsudzuj sa napriek akéjkoľvek odpovedi.2. Vieš presne čo musíš urobiť, aby si dosiahol/la požadovaný fitness cieľ?


Aké charakterové vlastnosti potrebuješ zmeniť, resp. zlepšiť na dosiahnutie požadovaného cieľa?

Pozri sa na svoje zvyky a zamysli sa, aké zmeny a kroky sú potrebné na dosiahnutie cieľa.

"Aké zmeny som ochotný/á prijať? Čoho sa viem vzdať?" Všetko má svoju cenu, ktorú musíme zaplatiť.

Keď si niekto užíva dobrú zábavu, jedlo a pitie, zaplatí za to neskôr. Bude mať, s veľkou pravdepodobnosťou, nízku kondíciu, zdravie a vankúšiky okolo pásu alebo bokov, ktoré tam nechce mať.

Naopak, ak niekto pravidelne cvičí a stravuje sa zdravo, lepšia kondícia mu umožní robiť zábavné aktivity s deťmi, priateľmi alebo jednoducho nemusí brať tony liekov na tlak.3. Máš jasný ročný cieľ, ktorý vieš podrobne popísať?


Keď som skončil so súťažným karate, mal som pocit, že mi odľahlo. Nemal som žiaden tlak, žiadnu časovú os, podľa ktorej som musel plniť úlohy tak, aby sa môj výkon posúval vyššie. Užíval som si určitý pocit slobody. No ako čas plynul, uvedomil som si, že moja kondícia začína výrazne klesať, nemal som dôvod na sebe tak pracovať a dostal som sa do takpovediac neutrálneho stavu.

Po pár rokoch som si opäť „pričuchol“ k súťaženiu a našiel som si cestu k horskej cyklistike. Nie som „makač“, ale odkedy mám jasný cieľ, každý rok sa posúvam a zlepšujem svoju kondíciu aj napriek vyššiemu veku.

Tieto skutočnosti potvrdzujú aj mnohí naši klienti a popularita rôznych behov a maratónov stúpa. Jednoducho, keď máš nejaký cieľ, dáš do toho oveľa viac energie a v konečnom dôsledku “žiješ” zdravší životný štýl vďaka jasnému cieľu.4. Rozdelil/a si si tento ročný cieľ na štvrťročné ciele?


Jeden rok je dosť dlhý čas. Oveľa lepšie, pre mentálnu pohodu, bude rozdeliť si ročný cieľ na mikro ciele, aby si dokázal/a udržať motiváciu. Ak je tvojím cieľom schudnúť v budúcom roku 20 kg, rozdelenie na 5kg za štvrť roka bude optimálny prístup.5. Rozdelil/a si si svoje ciele na malé a zvládnuteľné každodenné akcie, ktoré ťa vedú ku konečnému cieľu?


Stanovenie cieľov ťa určite pozitívne naladí, vďaka čomu sa budeš cítiť skvele, ale jediný spôsob, ako zrealizovať a dosiahnuť tieto ciele je každodenná aktivita. Odporúčam ti, zameraj sa na jednu úlohu denne a sumár ťa povedie k splnenia štvrťročného cieľa.

Opäť, ak je tvojím cieľom schudnúť 20 kg za rok a štvrťročným teda 5 kg, Tvoj denný cieľ by mohol byť: nejaká forma cvičenia 45-60 minút denne, byť v posteli pred 23:00h, jedenie štyroch výživných jedál každý deň.
Tvoje odpovede ťa navedú správnym smerom a keď si nebudeš vedieť rady ako nato, zavolaj nám alebo napíš na robertnagy@wellco.sk

37 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page