top of page

Napriek ťažkému začiatku dokázal prevrátiť svoj život naruby a...

IMG_3284.JPG

Vždy som chcel veriť tomu, že človek má možnosť zmeniť svoj život, že to nie je len osud, genetika, výchova našich rodičov, ktoré ovplyvňujú náš život.

 

Tu je príbeh, ktorý, verím tomu, dokáže nielen mne, ale aj ostatným, že bojovať sa oplatí a že veriť v schopnosť zmeniť seba, vnútorné nastavenia a skutočne obrátiť svoj život naruby sa dá VŽDY!

Dostal som jedného decembrového dňa telefonát od istého Martina. Chcel, ako povedal, zmeniť svoju hmotnosť a schudnúť. Nahlásil sa po Vianociach, aby ako povedal, začal na Nový rok MAKAŤ! Ja poznám tie novoročné predsavzatia, ale povedal som si, že uvidíme.

Prišiel na konzultáciu chlap, ktorý mal 200kg a bol veselý, akoby mu tá hmotnosť vôbec neprekážala. To sa však zmenilo hneď pri prvom teste.

Po márnych snahách vyskúšať stacionárny bicykel (nezmestil sa naň) alebo orbitrek (ten zapraskal pod tou hmotnosťou), sa postavil na bežecký pás a 4min chôdze rýchlosťou 4km za hodinu znamenali absolútny výkon. Napriek tomuto výsledku však Maťo pokračoval ďalej a v priebehu niekoľkých mesiacov sa prepracoval na vytúženú métu 45min na bicykli.

No a potom sme si raz sadli  a po vážnej debate sme začali riešiť stravu. Maťko tým, že sa venuje obchodovaniu na burze, veľmi dobre ovláda vzostupy a pády na základe štatistík. S podobným prístupom sme sa rozhodli, že bude pokračovať v cvičení, ale najmä v strave.

IMG_1432.JPG
mato h 2.jpg

Vedeli sme, že to, čo nezmeriame, nedokážeme zlepšovať. Maťo sa rozhodol a začal.

Zmena bola náročná a sem tam sa aj darilo, no stále to nebolo ono...

Raz som za ním išiel na konzultáciu a tá, ako napísal bola jedným z kľúčov k tomu podstatnému, tzv. KLIKNUTIU - uvedomeniu si toho, že človek sám seba dokáže klamať a nahovárať si, že sa dá schudnúť aj s „jedným“ pohárikom alkoholu, aj s nejakým „malým dezertíkom“ a pod...  

 

Potom prišla korona a ja som Maťa dlhšie nevidel.... Poslal mi fotku, pochválil sa, ako schudol a mňa tá fotka doslova dostala.

Vtedy som si uvedomil, že je na správnej ceste.

Každý máme vo svojej hlave svojich démonov, čertíkov a podobných seba deštrukčných a seba ľutujúcich „pomocníkov“ - sabotérov. Tí vedia pripraviť mnohé prekážky a viesť k neúspechu.

 

Maťko mi na zopár otázok odpovedal, ako začal svoju zmenu, čo mu naozaj pomohlo a hlavne, čo môže každý urobiť sám pre seba.  Prečítaj si zopár cenných rád:

Čo bolo teda hlavným motívom tej prudkej zmeny?

"Motivácia, tá síce stále bola, ale neurobilo to takzvané KLIK. To KLIK prišlo až raz, po rozhovore s Tebou, ked si tu bol na "Los Bicyklos" a povedal si, že mi už viac pomôcť nedokážeš.

A práve to bol jeden z momentov, čo ma naštartoval.

Za tvoju podporu počas celého cvičenia a stále, som Ti veľmi vďačný.

Potom prišla dcéra a tá mi pomohla so stravou, ona totiž tiež schudla, Rapídne sme upravili moje stravovanie. Polovica špajze a chladničky išla "darom preč". 

Sám som si dal, nazvem to "HESLÁ"  -  Neklam sám seba a neospravedlňuj sa, prečo niečo nejde.

                                                               -  Buď v pohode a nebuď v strese - buď optimista a usmievaj sa.

Pre mňa je dôležité, že nemám úplne presný plán, koľko a dokedy schudnúť. Hlavne, že váha ide dole a cítim sa fajn."

Copy of Copy of Untitled.jpg
IMG_8530.JPG
IMG_8531.JPG

Ako sa teda stravuješ?

 

"Rozhodol som sa, že nebudem jesť chlieb, pečivo,  cestoviny, pizzu, zemiaky, ryžu, syry, údeniny, sladkosti. Nepijem alkohol a vyhýbam sa ovociu, v ktorom je veľa cukru. Dám si jablká, hrušky, maliny, citrón a čas od času aj ananás alebo pomaranč.

Nejem veľkú väčšinu konzervovaných vecí, ak áno dávam pozor, aby tam neboli E-čka a len malé množstvo cukru, ak nie žiadne.

Zo zeleniny si doprajem všetko možné, aj viac, hlavne na večeru. Môžem aj kvasenú kapustu a uhorky, ale bez konzervantov.

K tomu najmä čerstvé ryby - pstruh, kapor, losos, tuniak, garnely, tresku.

A jem aj všetky možné druhy môsa.

Pijem najmä vodu, kávu, čaj, nie bublinkové minerálky a ani malinovky. 

Ako zákusok mám vlašské orechy, kešu a mandle - tak za hrsť raz týždenne.

Upravil som veľkosť porcií - 1 tanier normálny bez takzvanej "PRÍDAJKY" a jem pravidelne, ráno menej, desiata málo, obed normál, olovrant málo, večera menej.

A každý piatok držím "Chľastací deň"😉 pijem len  vodu, citrónovú vodu, čaj a kávu. Páči sa mi to prečistenie organizmu👍."

Ako si sa dokázal naozaj zmeniť?

"Veľmi ma poháňala motivácia robiť tieto veci:

- chcem byť čo najviac s vnúčencami, 

- chodiť potápať, 

- ešte 15 kg dole a môžem znovu hrať golf, dúfam,  že to bude ešte toto leto

-  a potom, keď dosiahnem ciel, pôjdem spolu s tebou, Robko, ty - Bicykel, ja - Kolieskové korčule - tak ako sme si pred 2 rokmi sľúbili😉."

Pred čím uteká každý, kto má extrémnu nadváhu?

"Veľmi jednoduché....PRED SMRŤOU,....lebo inak to ani nedopadne....

Mňa nesmierne podporujú moja manželka, dcéra a syn s rodinami a to je najväčšia MOTIVÁCIA."

bottom of page