top of page

Zmena myslenia, nastavenia a prístupu k veciam ju posunula vpred

WhatsApp Image 2025-01-11 at 09.46.45_685d4940.jpg

Julka je dievča ako každé iné. S jednou výnimkou – nevidí svet s predsudkami.
S výrokmi typu: "Ty si žena, nemôžeš byť taká silná ako muž!" alebo "Ženy predsa takto netrénujú!" si hlavu neláme. Je zvedavá na svoje vlastné limity.
A čo tá typická veta? "To nedáš, to sa nedá!"?
Pre ňu je to len ďalšia VÝZVA.J

ej úspešný príbeh je o zmene myslenia, nastavení a prístupu k veciam, ktoré ju posunuli výrazne dopredu – fyzicky, psychicky aj kondične.
Chcem sa s tebou podeliť o 
tri tipy, ktoré ma na jej ceste inšpirovali, a verím, že motivujú aj Teba. A vôbec to nemusí byť o sile spraviť 10 zhybov – stačí urobiť krok vpred!

1. Silový tréning namiesto nadmerného kardia

Julka nezačala trénovať pre to, aby si "vyformovala postavu", jej cieľom bolo po rokoch ultrabehu zažiť zmenu a zvládnuť nové výzvy – spraviť 10 zhybov a naučiť sa stojku na rukách.

Zintenzívnila silový tréning a zredukovala hodiny kardia. Na rozdiel od vytrvalostného tréningu, ktorý ľudia často preháňajú v snahe schudnúť, silové cvičenia budujú svalovú hmotu, ktorá je aktívna aj v pokoji. Znamená to, že jej telo spaľuje viac kalórií, aj keď nepracuje. Kardio síce Julka naďalej miluje, no systematické silové tréningy ju nielenže fyzicky posilnil, ale aj zlepšili jej kondíciu a priniesli obrovský pocit spokojnosti, keď postupne dosahovala svoje ciele.

2. Bielkoviny: základ rovnováhy a spokojnosti

 

Julka si uvedomila, že dostatočný príjem bielkovín, ktorý je u žien často zanedbávaným aspektom, je pri silovom tréningu veľmi kľúčový. Bežné odporúčanie pre ženy je, prijať približne 1 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Ak však trénuješ silovo, tento príjem by mal byť vyšší – okolo 1,5 g na kilogram. Pre Julku sa však zlomom stalo, keď zvýšila svoj príjem na 2 g bielkovín na kilogram svojej optimálnej hmotnosti.

Čo sa zmenilo? Zrazu prestala pociťovať hlad. Bielkoviny jej pomohli stabilizovať energiu počas dňa a odstránili rozhádzané pocity hladu. Pri je dlhodobo pestrej a vyváženej strave stačilo trochu zmenšiť porcie a postava sa začala meniť. Vďaka tomuto prístupu sa jej telo cítilo "naplnené" a energia jej vydržala dlhšie.

3. Nastavenie v hlave: aj málo je viac, ako nič

 

Julka sa zbavila čiernobieleho myslenia typu: "Buď idem naplno, alebo to nemá zmysel."
Toto zmýšľanie pozná mnoho ľudí – ak sa jeden deň nedodrží tréningový plán, alebo sa zjedia "zakázané" potraviny, hneď máme pocit, že sme zlyhali.

Julka si uvedomila, že aj malý krok má obrovský význam, keď sa robí pravidelne.


Ako to môže vyzerať v praxi? Predstav si, že príde deň, keď si unavený/á, nestíhaš alebo jednoducho nemáš náladu. Namiesto toho, aby si zrušil/a tréning alebo to zajedol/la, rozhodni sa pre niečo malé. Urob 10 - minútový strečing, daj si aspoň jednu zdravú porciu zeleniny, alebo sa choď na chvíľu prejsť. Takéto drobné kroky ťa udržia na ceste a budujú návyk bez tlaku na dokonalosť.

bottom of page